Skócia és Anglia több mint 300 évvel ezelőtt hozta létre Nagy-Britanniát. Az elmúlt néhány évtizedben egyre többen és egyre hangosabban követelték a szétválást Skóciában. London két évvel ezelőtt engedélyezte, hogy népszavazást tartsanak a függetlenedésről.
– A népszavazáshoz vezető út hosszú volt. A független skót parlament 1998-as visszaállításával úgy tűnt, hogy a nacionalizmus háttérbe szorul, de mi történt azóta? – tette fel a kérdést Joanna Gill, az Euronews tudósítója.
A választ David Torrance történész, a The Herald újságírója adja meg.
– Kezdetben úgy tűnt, hogy a Skót Nemzeti Párt rossz úton jár, de idővel kiderült, hogy a skót parlament létezéséből ők profitáltak. Egyre többen támogatták őket, jobban tudták képviselni az érdekeiket, és kormányzati szerepet is kaptak. A folyamat elkezdődött, ami odáig vezetett, hogy most népszavazást tartanak a függetlenedésről – mondta David Torrance.
A 2011-es választásokon a Skót Nemzeti Párt abszolút többséget szerzett, és kormányt alakíthatott. A Munkáspárt, a Konzervatív Párt és a Liberális Demokrata Párt a sorozatos botrányok, a gazdasági válság és a népszerűtlen megszorító intézkedések miatt rengeteg szavazót veszített, az SNP pedig kihasználta az általános elégedetlenséget.
– Az ’50-es években szélsőséges pártnak tartották őket. Azóta viszont az etnikai nacionalizmust a polgári nacionalizmus váltotta fel. Nem az számít, hogy ki hol született, hanem az, hogy támogatja-e a függetlenséget. A Skót Nemzeti Párt a Munkáspárt köntösébe bújt, és mostanra jobban hasonlít a Munkáspártra, mint maga a Munkáspárt – véli Sir Tom Devine történész.
A ’80-as években Margaret Thatcher idején a nehézipar kárára egy új, modern gazdaság épült, ami eleinte jelentős munkanélküliséghez vezetett, a Vaslady pedig gyűlölt személlyé vált Skóciában. Sok skót úgy gondolta, hogy a Munkáspárt lesz Thatcher konzervatív kormányának örököse.
– Thatcher legfőbb öröksége az volt, hogy új politikára van szükség Anglián kívül. Felerősödött az a vágy, hogy ne az angol érdekek érvényesüljenek – magyarázza Tom Webster, az Edinburgh-i Egyetem professzora.
Thatcher tehát a konzervatív-ellenesség és a királyság-ellenesség katalizátora lett, ráadásul az északi-tengeri olajkészletek miatt sokan úgy vélik, hogy életképes lehet egy független Skócia.
– Természetesen az elmúlt pár évben folyamatosan az olajról beszéltünk. A kérdés a jövőben lesz aktuális, mert fogynak a készletek. A ’80-as években jelentős pénzt szerzett ebből a Brit Államkincstár. Ez skót viszonylatban hihetetlen összeg, ezért nagy szerepet játszik a függetlenség kérdésében is – fogalmazott David Torrance.
Bárhogy is dönt Skócia, a népszavazás megváltoztatta az Egyesült Királyság politikáját.
– A dzsinn kiszabadult a palackból, és nem tudni mikor tér vissza – hangsúlyozta Sir Tom Devine.
– Az uniópártiak bíznak benne, hogy az ország nem lesz független. A legújabb közvélemény-kutatások alapján nehéz bármit is mondani. A végeredménytől függetlenül a skótok véleményt mondtak az Egyesült Királyságról, de most minden szem az ország jövőjére szegeződik – összegezte Joanna Gill, az Euronews tudósítója.