Szíriai menekültek és nemzetközi operaénekesek a megbékélés üzenetét szeretnék elvinni a színpadra Mozart Cosi fan tutte című operájával.
A Stuttgartban bemutatott előadás sajátos koncepcióval készült: profi operaénekesek, egy szimfonikus zenekar és egy kamarazenekar együtt próbált 30 szíriai menekülttel, akik részt vettek a produkcióban kórustagként, díszletmunkásként vagy sminkesként.
Az opera történetét egy menekülttábor hálótermébe helyezte át Bernd Schmitt rendező. Cornelia Lanz mezzoszoprán, a projekt vezetője hónapokon át dolgozott együtt a menekültekkel.
– Nekem nem kellett itt Németországban megtapasztalnom a háborút, de most velük beszélgetve nagyon megérintett a téma. Az, hogy mit művel a háború az emberekkel. Ebben a projektben a háborút transzportáltuk, és a béke üzenetét szeretnénk küldeni Szíriába és az egész világnak is – mondta az énekesnő.
A menekültek többségének egyáltalán nincs színpadi tapasztalata. Az előadás némi izgalmat hozott a 18 éves Mayza egyébként egyhangú életébe.
– Eleinte azt gondoltam, hogy Németország nem jó hely, nagyon unalmas, és nincs itt semmilyen jövőnk. De ezután az opera után azt gondolom, hogy mégis van jövőnk itt, és szerencsésnek érzem magam, hogy itt lehetek – mesélte a lány.
Az előadásba beleszőttek néhány szíriai szabadságdalt is, például a Janna Jannát. Azt remélik, hogy ennek a hangja messzire elszáll a világban.
– A Janna azt jelenti, hogy paradicsom. A dal üzenetét az egész világnak szeretnénk szétküldeni. Azt szeretnénk, hogy béke legyen, érjen véget a háború, és legyen elég a vérontásból – magyarázta az egyik menekült.
A rendhagyó Cosi fan tutte bemutatója kedvező fogadtatásra talált Németországban. A főbb szerepekben amerikai, német és dél-koreai művészek énekelnek. Az operát több német városban is bemutatják.