Це уривок знаменитої опери Джакомо Пуччіні “Богема” у постановці італійського кінорежисера Етторе Скола, яку нещодавно представив у Каннах телеканал RAI (національне громадське телебачення Італії). Зйомки відбувалися у форматі 4K. Це новітня телетехнологія, яка відкриває можливість надвисокої роздільної здатності екрану.
Кореспондент Євроньюз розмовляє на цю тему з Джанфранко Джардіна, експертом з новітніх технологій.
“Цей досить дивний акрoнім, який є синонімом ультрависокої роздільної здатності, означає роздільність у чотири рази вищу, ніж у телебаченні звичайної роздільної здатності. Йдеться про перехід від двох мільйонів пікселів до восьми мільйонів, що дає можливість: по-перше, збільшити гостроту зображення, а по-друге, розширити екран, зберігаючи ту саму дистанцію бачення, і не відчувати при цьому жодного дискомфорту. Таким чином, екран (з огляду на вже існуючу тенденцію до розширення) – може ще більше розширюватись. При цьому ваш улюблений диван залишається на тому ж місці”, – розповідає Джанфранко Джардіна.
Зйомки опери “Богема” на RAI проводились у порядку експерименту, оскільки наразі не існує регулярної телепродукції у цьому форматі. Отже, є апаратура, здатна знімати у форматі 4K, але немає контенту, що його можна було б показувати у 4K.
“Саме в цьому полягає проблема. Все сказане вище – цілковито відповідає дійсності і справді дає дуже ефективне зображення, за умови, що контент, в тому числі зовнішній (на дисках blue-ray та DVD, наприклад), знято у форматі 4K. Проте наразі цього немає. Передачі знімаються у стандартному режимі, тобто тільки на чверть можливості, яку відкриває телебачення 4K. Що ж, як кажуть, зачекаємо. Це справа майбутнього, продукування такого контенту – наша мета. З технологіями це трапляється часто: немає досконалої синхронізації між запуском нової технології (в даному випадку – телевізорів нового покоління), та наявністю відповідного контенту”, – каже далі Джанфранко Джардіна.
Причина цих складнощів полягає у тому, що продукування контенту у форматі 4K є доволі коштовним і вимагає спеціальної технології. Наприклад, для експериментальної зйомки опери “Богема” використовувались спеціальні камери з кінетографічним лінзами.
“Ми користувалися шістьма камерами, що знімають у форматі 4K, найновішою моделлю цих камер, з кінематографічними лінзами, аби бути певними, що зображення буде справді у 4K”, – зазначає Стефано Ребекі, один із продюсерів “Богеми”.
—————————————————————————————————-
А тепер звернемо погляд на ось цей маленький прототип від французької компанії “Giroptic”, здатний знімати панорамне відео у ракурсі 360 градусів. Прототип яйцевидної форми, який дає змогу знімати відео високої роздільної здатності у реальному часі, оснащений також такими програмами, як GPS, Wifi, трьома камерами та трьома мікрофонами. За словами розробників, дане відео можна переглядати на будь-якому екрані: телевізора, комп‘ютера, планшета – і при цьому отримувати задоволення від панорамної зйомки у 360 градусів.
“Це камера, невеличка вбудована камера, проте, оскільки ви маєте змогу знімати в ракурсі 360 градусів, то ви фільмуєте все, що діється навколо вас, а також – над вами, ба навіть – дещо нижче за вас”.
Вартість камери – приблизно 500 євро.