A Ciprus körüli tengerfenék földgáztartalékainak kitermelése volt az egyik fő téma a görög-török tárgyalásokon Athénban.
A két miniszterelnök, Antonisz Szamarasz és Ahmet Davutoglu igyekezett elsimítani a nézeteltéréseket. A török küldöttségben üzletemberek mellett kilenc miniszter – köztük a külügyi, gazdasági, energiaügyi, belügyi és adóügyi tárca vezetője – is ott volt.
A két ország közötti viszony amiatt romlott meg, hogy Ciprus engedélyt adott a sziget körüli energiaforrások kiaknázására, és ezt Ankara és a török ciprióták is ellenzik.
Októberben a törökök hajót küldtek a sziget kizárólagos gazdasági övezetébe a földgáztartalékok kutatására. Válaszul Nicosia felfüggesztette a Ciprus egyesítéséről szóló tárgyalásokat a török kormánnyal.
- Köztudomású, hogy komoly nézeteltéréseink vannak egyes területeken. Ezt elismerjük, de az a célunk, hogy kölcsönös tisztelen alapuló kapcsolatot hozzunk létre – mondta a görög kormányfő.
- Természetesen lehetnek nézeteltérések két szomszéd ország között. Az a fontos, ahogyan közelítjük ezeket az álláspontokat – hangoztatta török kollégája.
A Földközi-tengeri sziget 40 éve szakadt ketté, miután Ciprus északi részét 1974-ben megszállta Törökország.
Az Euronews tudósítójának összegzése szerint a két ország továbbra sem ért egyet a ciprusi rendezés ügyében, a tárgyalásokon azonban igyekeztek enyhíteni a feszültséget a régióban azáltal, hogy a gazdasági együttműködést próbálták elősegíteni.