Veszteségei ellenére még erős az Iszlám Állam terrorszervezet

euronews (magyarul) 2016-07-04

Views 9

Sokkoló vérfürdőként írják le szemtanúk a szombat éjjeli bagdadi mészárlást. A halottak száma meghaladja a 160-at, többen vesztették életüket, mint a 130 áldozatot követelő novemberi párizsi terrortámadásban.

Irakban ez a legvéresebb merénylet idén. A többségében síiták lakta kerület utcái a ramadán idején éjszaka különösen túlzsúfoltak.

Az egy nappal korábban történt dakkai támadás szintén a legvéresebb volt Bangladesben az utóbbi években.

Ahogy az orlandói melegbárban történt támadás után, a felelősséget az önmagát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet dzsihadistái vállalták magukra, ahogyan egy rendőr és felesége megölését is néhány héttel ezelőtt Franciaországban.

Az erőszakhullámra már korábban figyelmeztetett a terrorszervezet, a dzsihadisták egyik szóvivője a ramadán idejére fenyegetőzött újabb támadásokkal. Az is tény, hogy az erőszakos cselekmények előtt az Iszlám Állam terroristáinak állásait is nagy veszteségek érték, az ellenük küzdő erőknek például sikerült Faludzsát visszafoglalni.

- Új drámai fejezet nyílt a dzsihadisták támadásaival. A hadseregünk sikeres műveleteit torolták meg Bagdad Karada negyedében ártatlan civileken a terroristák – mondta Kadim Shahban tábornok, a polgári védelem vezetője.

Amióta a nemzetközi koalíciós erők légitámadásokat indítottak az Iszlám Állam nevű terrorszervezet állásai ellen Irakban és Szíriában, a dzsihadisták elvesztették az Irakban megszállt területeik csaknem 40 százalékát, Szíriában 10-20 százalékát.

Faludzsa visszafoglalása hatalmas stratégiai veszteség az dzsihadistáknak. Az Iszlám Állam fegyveresei elhagyták a térséget.

- Visszavonultak a dzshiadista fegyveresek Falludzsából. Többségében külföldiek voltak, akik nem akarták megadni magukat a katonáinknak – mondta Hamid al-Maliki altábornagy, a légierő egyik parancsnoka.

Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet egyre több harcosa hagyja el az eddig kalifátusukként emlegetett területet, és térnek vissza saját országaikba a dzsihadista fegyveresek.

A radikalizációt tanulmányozó londoni ICSR szerint több ok együttesen idézi ezt elő, így a bombázások, merényletek, a helyi vezetők korrupciója és a lelkesedés elvesztése.

A terroristák területi veszteségeik miatt a bevételeik egy részétől is elestek, akár harmadával is csökkenhetett jövedelmük az elmúlt évben. Bevételeiket elkobzás és adó jellegű jövedelem adja. A légitámadások csaknem az összes olajmezőt célba vették, ami bevételt adott a terroristáknak.

Bár az Iszlám Állam nevű terrorszervezet területi, anyagi és személyi veszteségei óriásiak, egy-egy véres támadás, mint a mostani bagdadi kettős robbantás, megmutatják, hogy még mindig rendkívül veszélyes a terrorszervezet, támadóik kiszámíthatatlanul pusztítanak.

Share This Video


Download

  
Report form