Oroszország, választás után

euronews (magyarul) 2016-09-19

Views 1

Az Euronews szerkesztője az orosz választások eredményét elemezte Tatjana Sztanovajával, a Politikai Technológiák Központja elemzési osztályának vezetőjével.

Kezdjük a részvétellel, amely nagyon alacsony volt, különösen 2011-hez képest. Miért?

TS: – Valóban, a részvétel nagyon alacsony volt, sokkal alacsonyabb a várakozásoknál. Ennek nagyon sok objektív oka van, először is, az orosz társadalomban terjedő depreszió erősödését figyelhetjük meg, amely a lakosság életszínvonalának csökkenésével függ össze és a jövedelemek csökkenésével. A politika iránt úgy általában csökken az érdeklődés.

– Ráadásul volt egy olyan stratégia a hatalom részéről, hogy lehetőleg ne növekedjen a részvétel. Ez tűri a vitát. Vannak elemzők, akik szerint a hatalom olyan körülményeket hozott létre, amelyeknek az volt a célja, hogy csökkentsék a résztvételt. Részben ez az oka. Ez az igazság, mert a dátum megváltoztatása decemberről szepetemberre csökkentette az érdelődést.

– Sokkal nehezebb mobilizálni a választókat nyáron. Következésképpen minden párt kampánya nagyon halovány és tartalom nélküli volt. Ezen kívül egy fontos sajátossága volt a kampánynak: az, hogy a tartalma nagyon elvált a választók valós érdeklődésétől. Az ország stratégiai fejlesztésének kérdései, a gazdasági helyzet, a külpolitika mind partvonalra szorult. De még akkor is, amikor mondtak is valamit, akkor is az agresszív, hazafias retorika uralt mindent.

Lehet, hogy a választási eredmények is ehhez köthetőek, mert láttuk, hogy ugyanaz a négy párt van a parlamentben, de a helyzet, a helyek leosztása megváltozott, a kommunisták helyeket vesztettek, és Zsirinovszkij pártja jelentősen előrelépett.

TS : – Ez a helyzet, Zsirinovszkij pártjának relatíve jó eredményeivel kétségtelenül a négy évvel ezelőtt elkezdődött helyzet következéménye. Nem 2014-ben kezdődött az ukrán krízissel, és a Krím elcsatolásával, hanem két évvel korábban, amikor Putyin visszatért az elnöki posztra. Innentől kezdve a hatalom nagyon aktívan kezdett rájátszani a nacionalista érzelmekre. Emlékezzünk arra a cikkre, amit Putyin írt 2012-ben, az orosz nemzet különleges szerepéről.

– És ebben a helyzetben Zsirinovszkij pártjának előnyösebb ez a fajta állami retorika, amely nem két éve, hanem már négy éve zajlik. Ilyen körülmények között a kommunistáknak nehezebb megtartani a választóikat, mert a szociális problémákra vonatkozó viták túl kockázatosnak számítanak. A hatalom ugyanis nem akar teret adni az erről szóló vitának, még az ellenzéki pártoknak sem.

– Épp ezért a választásokon a játékszabályok nagyon kemények, de a rendszer ellenzéke elfogadta ezeket, hogy leglaább megőrizhessék a helyeket a korábbival azonos szinten. És látjuk, hogy ez a stratégia nem vált be, a többi három párt veszített a befolyásából a parlamentben. A hatalom pártja megszerezte az alkotmányozó többséget és nincs szüksége partnekrere.

Share This Video


Download

  
Report form