Nem érdekli a török elnököt, hogy az Európai Unió befagyasztatja az országgal folytatott csatlakozási tárgyalásokat, amiért a kormány ipari méretű tisztogatást rendez a nyári puccskísérlet óta. Az Európai Parlament csütörtökön szavazhat a javaslatról. Erdogan nem érti a nyugati kényeskedést, azzal kapcsolatban, hogy kiengedi a köztörvényes bűnözőket a börtönökből, hogy legyen helye a politikai foglyoknak.
Erdogan a muszlim országok konferenciáján azt mondta: ha csöndben tűrjük, hogy elbánjanak velünk a puccsisták, ha elfogadjuk a nyugatot, akkor nem számít a zsarnokság, ha viszont kritizáljuk, akkor máris diktátornak bélyegeznek minket. A török elnök ugyanakkor kíméletlenül leszámol a politikai ellenfeleivel, és börtönbe záratja azokat az újságírókat, akik feltárják, hogy milyen korrupt rendszert működtet.
Angela Merkel kényelmetlen helyzetben van, mert bár aggasztják a törökországi folyamatok, közben muszáj valamennyire partneri viszonyt fenntartania Erdogannal, ha nem akar újabb menekültáradatot. A német kancellár ugyan elítélte a nyári puccskísérletet, de azt mondta: mindez nem adhat ürügyet a török kormánynak, hogy lábbal tiporják a szólásszabadságot, hogy több ezer állampolgárt letartóztassanak, ezt muszáj szóvá tenni, ugyanakkor nem szabad teljesen megszakítani a dialógust.
Törökországban ráadásul nem csak az újságírókkal és az ellenzéki poétikusokkal keménykedik a kormány. Folyamosan heccelik a 15 milliós kurd kisebbséget és megpróbálják összemosni a mérsékelteket egy betiltott szélsőséges csoporttal.