Nagyot ugrott a nyersolaj világpiaci ára hétfő reggel, mert szombaton a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete után a nem OPEC-tagok is a kitermelés csökkentése mellett döntöttek. Az olaj ára 6,5 százalékot emelkedett, másfél éve nem állt ilyen magasan. A Brent hordója megközelítette az 58 dollárt. Később 57 dollár alá csökkent.
A kőolaj-kitermelő országok 15 éve nem kötöttek ehhez hasonló megállapodást.
Az IG elemzője, Chris Beauchamp szerint rengeteg minden változhat az olajpiacon 2017-ben. Ám közben arra is felhívta a figyelmet, hogy az OPEC-, és nem OPEC-nemzetek megállapodásaiban akkor lehet hinni, ha megtörténtek, vagyis még nem ajnálott a nagy örömködés.
A nem OPEC-tagok Oroszország vezetésével napi 558 ezer hordóval csökkentik a kitermelést január 1-től, amit szakaszosan vezetnek be. Ebből Oroszország 300 ezer hordót vállalt.
Az OPEC 1,2 millió hordós csökkentést vállalt fél évre, ebből Szaúd-Arábia 486 ezer hordót, ám közben az ország novemberben rekord magasra, 10,72 millió hordóra növelte a kitermelését.
Elemzők szerint a nyersolaj ára 2017 első félévében emelkedhet, a piac stabilizálódhat, ugyanakkor a drágulásból az észak-amerikai palaolaj-kitermelők is profitálnak. Az Egyesült Államok nem vesz részt az OPEC vezette csökkentésben. A magasabb árak a lezárt kutak megnyitására ösztönözheti a vállalatokat, ami ismét túlkínálathoz vezethet.
Az OPEC 2014-ben elsősorban azért kezdte jelentősen növelni a kőolaj-kitermelést, hogy nehéz helyzetbe hozza az észak-amerikai palaolaj-kitermelőket. A palaolaj felszínre hozatala ugyanis drága eljárás, így bizonyos hordónkénti ára alatt már nem éri meg működtetni a kutakat.
A Baclays elemzője szerint 2017 második félévben ismét csökkenésnek indulhatnak az árak.
Az OPEC a világ nyersolaj-kitermelésének 40 százalékát fedi le. Azzal, hogy Oroszország, Mexikó, Bahrein és még néhány exportőr csatlakozott a csökkentéshez, már a globális termelésben résztvevők több mint fele kiveszi a részét a piac stabilizálásában.