Egynapos hivatalos látogatást tett François Hollande francia köztársasági elnök Irakban. A bagdadi merényletet két órával az államfő érkezése előtt hajtotta végre a magát Iszlám Államnak nevező terrorszervezet.
Könnyen elképzelhető, hogy a dzsihadisták a támadással akartak üzenni a Nyugatnak, hogy nem látják szívesen vezetőiket. Néhány napja a francia elnök kiállt a terrorizmus elleni harc mellett.
- Folytatni kell az életet, a munkát, az utazást. Ápolni kell a szabadságot. Legyünk büszkék. Ugyanakkor még nem végeztünk a terrorizmussal. Folytatnunk kell a katonai műveleteket Maliban, Szíriában és Irakban. Néhány nap múlva Irakba megyek, ahol francia katonákkal találkozom majd – fogalmazott december 31-én Hollande.
Franciaország aktívan részt vesz Irakban és Szíriában az Iszlám Állam elleni harcban. Az Egyesült Államok után a második legnagyobb haderő a francia. 2014 szeptembere óta, a Chammel-hadművelet keretein belül Párizs egy repülőgép-hordozó anyahajót, két fregattot, valamint 18 Rafale és hat Mirage típusú vadászbombázó repülőgépet biztosított a szélsőségesek elleni küzdelemhez, melyben több mint ezer francia katona vesz részt. A nem amerikai légitámadások 12 százalékát franciák hajtották végre.
François Hollande 2014-ben már járt Irakban. Néhány nappal később döntöttek a hadművelet megkezdéséről. A köztársasági elnök akkor még azt mondta, nem szeretné, hogy a szíriai támadásokban is részt vegyen a francia légierő. 2015 végére megváltozott a véleménye.
Franciaország Maliban is részt vett korábban a terrorizmus elleni küzdelemben. A Serval-hadművelet 2013 januárjában kezdődött, és másfél évig tartott.
A párizsi vezetést jelentősen befolyásolták a franciaországi terrortámadások. François Hollande már csak pár hónapig lesz köztársasági elnök, de addig is szeretné minél jobban meggyengíteni az Iszlám Államot.