У женевській штаб-квартирі ООН розпочалися переговори про об‘єднання Кіпру. У них беруть участь лідер грецької частини острова Нікос Анастасіадіс, та турецької – Мустафа Акинджи. Очікують, що перемовини триватимуть увесь робочий тиждень. На цей раз мирна угода є можливою, вважає представник ООН у цьому процесі Еспен Барт Ейде:
“Якщо вдасться, це стане історичним моментом не лише для кіпріотів, які впродовж кількох поколінь намагаються вирішити проблему розділеного острова, а й надішле дуже сильний сигнал світу, охопленому конфліктами”.
Із розколотого Кіпру хочуть створити федеративну державу. Одна з перепон на шляху до цього – присутність турецьких військ. Анкара пропонує залишити частину, як б гарантувала безпеку турків-кіпріотів, Греція вимагає вивести усі 30 тисяч військових.
Еванґелос Венізелос, колишній міністр закордонних справ Греції:
“Потрібно гарантувати безперервність існування Республіки Кіпр, потрібно забезпечити перспективу економічного зростання для усього острова. Від анахронічної системи гарантій, датованої ще 60-ми роками, потрібно відмовитися як від такої, що несумісна із сучасною концепцією держав-членів ЄС. Потрібно також гарантувати виведення турецьких окупаційних сил”.
Стаматіс Яннісіс, журналіст euronews:
“Відколи у 1974 році стався розкол острова, у грецько-турецьких відносинах запанувала недовіра щодо цього питання. І хоча нині сторони як ніколи близькі до вирішення конфлікту, ніхто не може гарантувати, що увесь процес раптом не повернеться до точки відліку”.
01.37
THE END