Eltűnnek az izraeli biztonsági kapuk a jeruzsálemi Óvárosból, így döntött az izraeli kormány kedden, miután már majdnem két hete mindennaposak az összetűzések a muzulmán hívők és az izraeli biztonságiak között a Mecsetek terének környékén.
A hónap közepi merénylet után hozott biztonsági intézkedés miatt robbanásközeli a helyzet Jeruzsálemben, erről tárgyalt rendkívüli ülésén az ENSZ Biztonsági Tanácsa is hétfőn.
Az ENSZ különmegbízottja, Nyikolaj Mledov azt magyarázta a tanácskozás után, hogy téved, aki azt hiszi, hogy ez egy helyi konfliktus. Az, ami ott történik, katasztrófához vezethet a jeruzsálemi óváros, Izrael és Palesztina, sőt a Közel-Kelet határain túl is – mondta.
Az izraeli hatóságok azután állították fel a fémdetektoros kapukat az al-Aksza mecsethez vezető utakon, hogy a hónap közepén egy palesztin férfi lelőtt két izraeli rendőrt ugyanott. A gyilkosság utáni házkutatások során fegyverek kerültek elő, a hatóságok ezzel indokolták, hogy átveszik az ellenőrzést. A muzulmánok viszont nem tűrik ezt. A megállapodás szerint a Templomhegyen – habár az a zsidók és a keresztények számára is szent hely – csak ők gyakorolhatják a vallásukat, mások csak turistaként léphetnek be. Vagyis a területet, így az ellenőrzés jogát is a magukénak tekintik. Vannak is saját biztonsági kapuik a Mecsetek terénél.
A muzulmánok legfőbb vallási vezetője és a Palesztin Nemzeti Hatóság elnöke is felszólította a híveket, hogy ne vessék alá magukat az izraeli ellenőrzésnek, imádkozzanak a mecseten kívül. A főmufti egészen addig elment, hogy kijelentette, aki átlépi az izraeli biztonsági kapukat, annak az imáját Allah nem hallja meg.
A palesztin hatóság elnöke, Mahmúd Abbász pedig bejelentette múlt pénteken, hogy megszakítanak minden kapcsolatot Izraellel.
A viszálynak halottjai és sebesültjei vannak mindkét oldalon. Az ENSZ különmegbízottja arra figyelmeztetett hétfőn, hogy a feleknek legkésőbb péntekig meg állapodniuk, mert rendkívül veszélyes lenne nekimenni egy újabb péntek estének a pillanatnyi körülmények között.
Az izraeli sajtó ugyanakkor nem Nyikolaj Mladov érdemének tekinti a keddi izraeli kormánydöntést. Értesüléseik szerint a jordániai titkosszolgálat feje is ott volt a hétfői izraeli kormányülésen, és speciális kamerákat ajánlott, valamint azt, hogy elengedik azt az izraeli biztonsági embert, aki lelőtte a támadókat Izrael ammani nagykövetségén vasárnap este.