A demokrata vezetőkkel ült le egyeztetni szerdán Donald Trump az amerikai belpolitikát élesen megosztó kérdésről, a gyermekként az Egyesült Államokba érkezett illegális bevándorlókat védő programról. A nyilatkozatok szerint közeledtek az álláspontok a kérdésben.
A DACA programot, amit az előző elnök, Barack Obama vezetett be, a republikánus Trump a múlt héten visszavonta. Emiatt több amerikai nagyvárosban is tüntettek, az Egyesült Államok 15 állama és a főváros pedig bíróságon támadta meg az eltörlését.
A program azokat a fiatalokat védi a kitoloncolástól, akik illegális bevándorló szüleik gyermekeként kerültek az Egyesült Államokba.
A találkozón elhangzottak részleteiről mindkét fél mást mond. Chuck Schumer és Nancy Pelosi demokrata politikusok arról számoltak be, hogy megállapodtak az elnökkel a program megőrzéséről és “törvénybe iktatásáról”, valamint arról, hogy kidolgoznak egy olyan határellenőrzési törvénycsomagot, amelyben nem szerepelne a mexikói határon építendő fal. A demokrata vezetők szerint a DACA megőrzéséről volt szó, és egy olyan határellenőrzési rendszerről, amelyben nem szerepelne a mexikói határon építendő fal, ami Trump másik fő kampányígérete volt. Sarah Sanders, a Fehér Ház szóvivője ezzel szemben azt mondta: nincs szó arról, hogy a határfalat kivették volna a törvénycsomagból.
Donald Trump elnökválasztási kampányának egyik fő ígérete volt egy fal felépítése a teljes mexikói-amerikai határon. Ezt azonban megfelelő törvényhozási támogatás hiányában – aminek oka részben a republikánus pártok belüli véleménykülönbségek, részben a demokraták ellenzése volt – eddig nem tudta keresztülvinni.
Az elnök, aki eddig programjának csak kevés elemét tudta átültetni a gyakorlatba, most másodszor egyeztetett a demokratákkal fontos törvényhozási kérdésekről.
A DACA program 800 ezer fiatalnak segített abban, hogy ne utasítsák ki őket az Egyesült Államokból. A program munkalehetőséget kínált a fiataloknak, és azt, hogy kétévente megújíthassák kitoloncolásuk késleltetését. Akik már igénybevették a programot, azok számára meghosszabbítják a tartózkodást, vagyis két évig még maradhatnak az Egyesült Államokban, de új kérelmeket nem fogadnak be.
Trump arra hivatkozva törölte el a programot, hogy demokrata elődje túllépte a hatáskörét. Az elnök hat hónap határidőt adott a kongresszusnak arra, hogy helyettesítsék azt egy új törvénnyel.