Régen kapott ellenzéki párt akkora figyelmet Németországban, mint most az AfD. Azon már a legtöbb elemző túl van, hogy a második világháború óta nem volt náci eszméket nyíltan támogató párt a Bundestagban, a kérdés már inkább az, hogy az Alternatíva Németországnak milyen hatással lesz a demokráciára.
- Az AfD hatalmas kihívás, nem általában a demokráciának, de a német demokráciának, különös tekintettel a német történelem ismeretében Matthias Quent a jénai IDCS politikai elemzője. Láthatjuk, hogy milyen hatással van a társadalomra, és itt nem csak a tüntetésekre, az elit-ellenességre, hanem a nacionalista, rasszista ideológiákra gondolok. És mindez akkor történik, amikor Németország amúgy jól működik.
Nagy kérdés az is, hogy az AfD képviselői miként fognak élni azzal a lehetőséggel, hogy ezentúl a Bundestagban beszélhetnek, érvelhetnek. Politikájukhoz a Bundestag adja a keretet.
- Az AfD képviselői között többen szélsőséges nézeteket vallanak. Ők egyfajta színpadnak fogják használni a Bundestagot. Ugyanakkor számítani lehet arra is, hogy a politikai kommunikációjukba beépíthetik néhány kisebb ugyanakkor még radikálisabb csoport ideológiáját is, ezzel legalizálva, a közbeszéd szintjére emelve a szélsőséges nézeteket.
Az AfD Drezdában – Szászország központjában a legerősebb. Ott ahol az ugyancsak szélsőséges nézeteket hirdető PEGIDA a leghangosabb volt. Ebben a régióban a párt a második legerősebb politikai erő a CDU után. De nem csak a keleti tartományokban erősödött a párt.
Vasárnap, miután bizonyossá vált, hogy az AfD bejutott a Bundestagba tüntetés volt a párt berlini központja előtt, de tüntettek Frankfurtban és Kölnben is.