A spanyol királyi család belpolitikai kérdésekben nagyon ritkán foglal állást. VI. Fülöp a katalán népszavazás után úgy gondolta meg kell szólalnia.
A király beszédét, mondatait éppen ezért sokan sokkal alaposabban elemzik és értelmezik.
Az euronews riportere Barcelonában és Madridban kérdezte az embereket a király beszédéről.
Egy barcelonai nő azt mondta, sokan talán arra számítottak, hogy majd segít a közvetítésben, de azt nem gondolta volna, hogy a király védelmébe veszi a barcelonai rendőri brutalitást.
Egy másik barcelonai szerint senki nem beszél a valódi problémáról, a király sem beszél a brutalitásról, 2 millió ember akaratáról, ami miatt már hat éve az utcán tüntetnek.
Jut a kritikákból a katalán kormánynak is.
Ahogy az egyébként elszakadás-párti egyik barcelonai diák mondta, a katalán kormány se csinál mindent helyesen.
Van aki azt mondja, hogy a katalán kormány sem képviseli az összes katalán, talán csak egy kis százalékát. Az utcai demonstrációkkal pedig manipulálta az embereket a katalán vezetés. Ezen pedig érdemes lenne mindenkinek elgondolkodnia.
Másként fest a helyzet Barcelonából és másként Madridból nézve. A katalán függetlenségi törekvéseket a fővárosból sokan reménytelen és értelmetlen követelésnek tartják.
Ahogy az egyik madridi hölgy mondta, az ilyen fajta függetlenségi törekvések manapság a 21. században teljesen értelmetlenek. Nem is érti és badarságnak tartja.
Egy másik madridi szerint az a tény, hogy a népszavazás alkotmányellenes volt, azt is jelenti, hogy a kormányfőnek meg kell tennie mindent, hogy megelőzze a bajt.
Azt most megjósolni is nehéz, hogy a sok valószínűsíthető forgatókönyv közül melyik fog megvalósulni. A megosztottság azonban már megvan.