Hledání ztraceného času: 3x ze Škodovky (1)
Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch
Historie Škodových závodů v Plzni začala v roce 1859 v plzeňské strojírně hraběte Valdštejna, kterou o deset let později koupil sotva třicetiletý ing. Emil Škoda a učinil z ní základ budoucí Škodovky. Tento muž pak přes třicet let stál v čele závodu, který ze skromných počátků přivedl k nebývalému rozmachu a pověsti vskutku světové.
Šťastné rozhodnutí zavést výrobu oceli navedlo podnik k budoucí prosperitě. Zavedení siemens-martinských pecí, výstavba ocelárny, zřízení kovárny se čtyřmi výhněmi, postavení závodní vlečky, vybavení dílen jeřáby, lisy a dmychadly... to byl jen začátek.
Už za patnáct či dvacet let od založení podniku vyráběly Škodovy závody široký sortiment strojů a zařízení pro cukrovary, pekárny, cihelny, pily, plynárny, mlýny, uhelné doly, lihovary, pivovary a papírny. Vyráběly rovněž součásti parních strojů a plynových motorů, dále kotle, vodní pumpy, dílce ocelových mostů... a od roku 1890 také železniční vagónová dvojkolí.
...
Závěrečná část je věnována konkrétním výrobkům z roku 1930 – parním lokomotivám továrního typu 21Lo4 (řada 387), známým jako „Mikádo“. Lokomotivy byly určeny pro Čínu, pro Mandžuskou dráhu. Film zachycuje náročné vykládání lokomotiv v přístavu Lu-šun (tehdy Port Artur), jejich kompletaci v dílnách a nakonec všestranné zkoušky na horské trati Šenjang-Hailung.
železnice:
03'00" - 20"
08'09" - 09'02"
10'35" - 18'05"
súvisí aj s / associated also with:
železnica železnice zeleznica zeleznice parní parný Steam vlak vlaky Train Trains Railway Railroad rušeň rušne lokomotiva lokomotivy Slovensko Slovakia ČSD železničná železniční doprava stanica trať zastávka podval podvaly pražec pražce posun ČD SŽDC
Čína China
České dráhy
česky Czech