SECJALNY OŚRODEK SZKOLNO WYCHOWAWCZY NR 3
im. KRÓLA KAZIMIERZA WIELKIEGO W PRZEMYŚLU
W dniu 3 grudnia 2008 r. na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu odbyły się uroczystości 60-cio lecia powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 3 w Przemyślu, nadanie szkole imienia króla Kazimierza Wielkiego oraz wręczenie sztandaru.
Historia
Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 3 w Przemyślu
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy powstał 1 stycznia 2000 roku na bazie Zakładu Rehabilitacji Zawodowej Inwalidów. Zadania z zakresu rehabilitacji medycznej przejął Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej dla Dzieci
i Młodzieży Niepełnosprawnej.
Początki rehabilitacji zawodowej w Przemyślu sięgają roku 1947, kiedy to siostry zakonne rozpoczęły nauczanie niepełnosprawnych dziewcząt, osieroconych i okaleczonych przez wojnę, na kursach. Z upływem lat, już w placówce państwowej, kursy przekształcano w szkoły zawodowe i tworzono szkoły średnie o różnych profilach: krawiectwo, dziewiarstwo, rachunkowość rolna, telekomunikacja, poligrafia oraz kierunki ekonomiczny, administracyjny i handlowy.
Działalność Zakładu nastawiona była na pogodzenie możliwości fizycznych i umysłowych uczniów z wymogami systemu oświaty i zmieniającymi się warunkami na rynku pracy. ZRZI realizował w praktyce polski model rehabilitacji - którego twórcami byli profesorowie Wiktor Dega i Marian Weiss - polegający na prowadzeniu kompleksowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych poprzez wielokierunkową stymulację wszystkich sfer rozwojowych. Stąd w jednym miejscu szkoła, internat, opieka lekarska, pomoc psychologiczna i socjalna oraz możliwość maksymalnego usprawnienia fizycznego w oparciu o rozbudowaną bazę rehabilitacyjną. Zakład nie był enklawą osób niepełnosprawnych o czym świadczą kontakty z innymi szkołami, udział młodzieży w imprezach kulturalnych, sportowych i turystycznych.