W ramach sekcji M(a)U(e)R Rewolucja 1989 roku w polskim i niemieckim filmie dokumentalnym, zorganizowanej wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Goethe-Institut, AG DOK Arbeitsgemeinschaft Dokumentarfilm i German Films, pokażemy Państwu starannie wyselekcjonowane polskie i niemieckie dokumenty podejmujące temat upadku komunizmu i jego konsekwencji. Naturalnym dopełnieniem pokazów filmowych będzie debata pt. Sztuka filmowa a wydarzenia 1989 roku.
Jak by nie liczyć, od upadku komunizmu w Europie Wschodniej minęło właśnie równo dwadzieścia lat. Jak to zwykle bywa, okrągłe rocznice inspirują do podsumowań, refleksji, nasuwają pytania co przez te lata zrobiliśmy z wywalczoną wolnością? Jakie w dniu dzisiejszym ponosimy konsekwencje tego wydarzenia? Czy zawsze obieraliśmy właściwy kierunek? Jednak z biegiem lat pamięć staje się coraz bardziej wybiórcza, a wspomnienia blakną.
I tu właśnie szczególną rolę odgrywa film, który jako świadek wydarzeń tego pamiętnego roku przychodzi nam z pomocą, by odświeżyć wspomnienia. Lecz nie tylko o pamięć tu chodzi, ale i przemiany, które się dokonały w samej kinematografii, bowiem rok 1989 był przełomowy również dla filmowców. Realia produkcji filmów zmieniły się przecież drastycznie z dnia na dzień.
Zapraszamy zatem na dyskusję panelową o filmie i wydarzeniach 1989 roku, w której wezmą udział Andrzej Wajda, Maciej Drygas, Bartek Konopka, a także niemiecki dokumentalista Thomas Frickel. Będzie to okazja do konfrontacji doświadczeń filmowców z obu stron Odry. Debatę poprzedzi polska premiera najnowszego filmu Bartka Konopki Królik po berlińsku, który jest dowodem na to, że refleksja nad wydarzeniami sprzed dwudziestu lat jest jak najbardziej aktualna. Film opowiada historię Europy Wschodniej z niecodziennej perspektywy przez pryzmat perypetii pewnych królików, które zamieszkiwały okolice słynnego muru berlińskiego. Niestety pewnego dnia mur runął, a króliki musiały nauczyć się żyć na wolności. (za docreview.pl)