Що це? Мистецтво чи наука? Костюм, який здатний відчувати та реагувати на підвищення забруднення в атмосфері. Вбрання стає червоним, коли людина потрапляє у забруднене середовище. Автор костюму – медіа-митець Кася Молга. Вона сподівається, що сенсори зможуть не лише повідомляти про забруднення як таке, але й про те, що саме міститься у повітрі навколо одягненої в костюм людини.
Молга дістала кошти на проект від екологічної організації Invisible Dust, що співпрацює з науковцями з Кінгз Колледжу в Університеті Лондона.
Сама митець потерпає від астми: “Літо було спекотним. У повітрі постійно був смоґ. Я часом страждала від сильних приступів астми – вперше за 10 років. От я і стала думати, як можна зробити так, щоб людина знала, що повітря навколо неї стає непридатним чи шкідливим для вдихання.”
Ендрю Ґрів – старший контролер якості повітря у Кінгз Колледжі у Лондоні. Він співпрацює з організацією, що стежить за якістю повітря у столиці Британії. Перші подібні монітори було встановлено 2 роки тому – вони часто є пересувними, аби науковці могли встановити, в яких районах міста якість повітря краще, а в яких – гірша.
“Ми прагнули, аби забруднення стало видимим, аби воно мало колір, аби люди на вулиці бачили, під який ризик вони підпадають. Завдяки цьому костюму стає очевидно, яка велика різниця у якості повітря на перехресті та у парку, поруч з цим перехрестям,” – каже вчений.
У лабораторії Ґрів робить аналіз зібраних під час прогулянки Лондоном проб повітря.
“Отже, тут видно, що, чим ближче Ви до автомашин на дорозі, тим гірше повітря. Навіть на мосту рівень забруднення високий, і сьогоднішній вітер не рятує ситуацію. Чим ближче до машин – тим вище забруднення,” – каже Ґрів.
Науковці кажуть, що наявність видимої інформації дасть змогу людям принаймні частково контролювати те, скільки забрудненого повітря потраплятиме до організму.