A bolygó hollandi néhány napig a Lyoni Operaházban időzik. A világhírű barcelonai La Fura dels Baus igazi színházat varázsolt Wagner operájához.
Az opera librettóját a német romantikus költő, Heine ifjúkori élményeit feldolgozó groteszk kalandregénye (A nemes Schnabelewopski úr emlékirataiból) és Wagner 1939-es hajóútja (Rigából Párizsba hajózott, és egy óriási viharba került) inspirálta.
– Van egy fantasztikus elem, ami közvetlenül kötődik a darab romatikus dramaturgiájához. Ugyanakkor én ezt az egészet egy kortárs művé akartam változtatni, hogy elhozzam a mába – magyarázza a társulat művészeti igazgatója.
A kísértethajó zátonyra fut egy kiszáradt öbölben. Àlex Ollé egy bangladesi kikötőbe helyezte a cselekményt. Chittagong, a világ egyik legszennyezettebb városa, amelyet sokan csak földi pokolként emlegetnek.
– Ehhez a zenéhez egy nagyon erős vizuális univerzumot akartunk létrehozni. Például a prológusban van 10 perc, amelyhez egy virtuális teret alkottunk a hajó és a tenger 3D-s kivetítésével a színpadkép mellé. Ez így együtt rendkívül hatásos. Azt gondolom, ez egy nagyon filmszerű zene, ami magával sodorja a nézőt – mondta Ollé.
1:36 Extrait choeur des femmes
A harmadik felvonásban a kórus a dráma nagy témáit személyesíti meg: a vándorlást, az átkot, a halált és a megváltást.
01:51 SOT Alex Ollé
– Az opera műfaja nagyon fontos időszakot él át, közeledik egy újfajta közönséghez. Az operáról azt gondolják, hogy a kifinomult, művelt emberek műfaja, ugyanakkor az olyan előadásokkal, mint a mienk, egy másfajta publikum számára is hozzáférhetővé válik. Például ebben a színházban azt látjuk, hogy a közönség átlagéletkora 40 év, vagyis ez egy viszonylag fiatal közönség – hangsúlyozta Àlex Ollé. a La Fura dels Baus művészeti igazgatója.
Magdalena Anna Hofmann és Simon Neal főszereplésével, Kazushi Ono vezényletével, ??A bolygó hollandi??t október 26-ig láthatjuk a Lyoni Operaházban.